خانه / مقالات / خواستگاه و تاریخچه قهوه

خواستگاه و تاریخچه قهوه

خواستگاه و تاریخچه قهوه

اگر از علاقمندان به قهوه هستید توصیه می‌کنیم این مقاله را که یکی از کامل‌ترین مقاله‌های مربوط به تاریخچه این ماده‌ی دوست داشتنی است، مطالعه نمایید. کافه بگ قصد دارد به شما عزیزان که قهوه چگونه و از کجا کشف شده است را توضیح بدهد.

با کافه بگ همراه باشید.

سرگذشت قهوه از زمان کشف تا به امروز

نخستین بار قهوه در قرن یازدهم میلادی کشف شد.بر اساس مطالب جمع آوری شده قهوه توسط یک چوپان اتیوپیایی به نام کالدی (Kaldi) کشف شد. داستان بر این اساس بوده است که گوسفندان این چوپان اتیوپی پس از خوردن برگ های یک درخت خاص ، انرژی دو چندانی پیدا کردند.

بعد از گذشتن زمان مردمان قبیله ی گالا (Galla) ابتدا میوه ی آن درخت را به روغن های حیوانی ترکیب کردند و متوجه افزایش انرژی خارق العاده این ماده شدند.

بعد از گذشت چندین سال یعنی در قرن 12 میلادی برای اولین بار قهوه به شکل یک نوشیدنی در اتیوپی مصرف شد.

پای گیری قهوه در عربستان

بعد از اتیوپی قهوه به عربستان رسید. در قرن چهاردهم میلادی پس از اتیوپی دانه های قهوه به شبه جزیره ی عربستان رسید.

مردم کشور عربستان نخستین بار قهوه را به روش اتیوپی استفاده و مصرف می کردند.با گذشت زمان کاشت و برداشت درخت قهوه به شهر یمن راه پیدا کرد و شروع به کشت کردند.

یمن دارای آب و هوای حاره ای و شرجی است که منطقه ای بسیار خوب برای کشت و برداشت این نوع گیاه می باشد.

قهوه به طور چشمگیری در جهان عرب شهرت یافت.دلیل شهرت گرفتن قهوه دراسلام به خصوص جهان عرب حرام بودن نوشیدنی های الکی بود. همین امر باعث شد نوشیدن قهوه جای نوشیدنی های الکلی را بگیرد.در اصل عرب ها بودند که در تمام مناطق عرب نشین و خاور نزدیک استفاده از قهوه را گسترش دادند.

تاریخچه قهوه

قهوه در ترکیه و استانبول

ترکیه بعد از عرب ها شروع به نوشیدن قهوه کردند. بعله قهوه یکی از نوشیدنی های مورد علاقه پادشاه ترکیه ایی بود که در قرن پانزدهم رواج یافت.

امروزه قهوه ترک بسیار معروف است که از قصر این پادشاه ترکیه ایی در شهر استانبول کشف شد.

شیوه دم آوری و نوشیدن قهوه ترک از گذشته تا به الان هیچ تغییری نکرده است تنها تفاوت در آماده سازی قهوه این است که امروزه در روی اجاق قهوه را دم می کردند ولی در آن زمان بر روی آتش مستقیم قهوه خود را آماده سازی می کردند.

ابتدا قهوه در ترکیه در قصر سلطان آماده سازی و سرو می شد و سپس کم کم در عمارت ها و به طور زیاد توسط افراد ثروتمند ترکیه مصرف می شد.

اولین کافه ایی که در منطقه Tahtakale ترکیه به نام Kiva Han شروع به کار کرد باعث شد که مردمان ترکیه با قهوه آشنا شوند و شروع به مصرف این نوشیدنی خارق العاده کنند. وبعد از این کافه در تمام شهر های ترکیه کافه ها به سرعت تاسیس و شروع به کار کردند.

فرهنگ قهوه خوری به آرامی در بین مردم ترکیه به خصوص استانبول رواج یافت و مردم این کشور روز خود را با خواندن کتاب شعر و نوشیدن قهوه می گذراندند.

تاریخچه قهوه

آغاز قهوه خوری در اروپا

دوره‌ی دیگری از تاریخچه‌ قهوه مربوط به اروپاست.

 به لطف تلاش‌های بازرگانان و مسافران اروپایی که به استانبول سفر می‌کردند قهوه در اروپا و به تدریج در سراسر دنیا گسترش پیدا کرد.

نخستین مردمی که در اروپا قهوه نوشیدند ونیزی‌ها بودند. بازرگانان ونیزی در سال 1615 به استانبول سفر کردند و پس از آشنا شدن با قهوه از آن برای فروش به ونیز ایتالیا بردند.

قهوه در استانبول ابتدا توسط دستفروشان در خیابان فروخته می‌شد اما به تدریج مغازه‌های قهوه فروشی و کافه ها بازگشایی شدند و مردم بخصوص هنرمندان، روشنفکران و دانشجویان توانستند به راحتی به قهوه دسترسی پیدا کنند.

مسافرانی که به استانبول سفر کرده و از طعم خوب قهوه‌ی آنجا چشیده بودند در نامه‌هایی به دوستان خود در شهر مارسی از قهوه صحبت کردند که این باعث شد شوق و ذوقی در مردم برای نوشیدن قهوه شکل بگیرد.

سفیر وقت فرانسه Monsieur de la Roque برای مردم مارسی این امکان را فراهم کرد و باعث شد قهوه به فرانسه نیز برسد.

نخستین کافه‌ی مارسی در سال 1671 تاسیس شد و در ابتدا فقط برای مسافران و بازرگانان کشورهای دیگر استفاده می‌شد اما کم کمک جنبه‌ی عمومی به خود گرفت و مردم از تمامی توده‌ها به کافه‌ها می‌رفتند.

پس از مارسی تاریخچه قهوه به پایتخت فرانسه یعنی پاریس رسید. نخستین کافه‌ی پاریس (  Café de Procope ) در سال 1686 بازگشایی شد و به تدریج به عنوان کافه‌ی موردعلاقه‌ی بسیاری از هنرمندان مشهور آن زمان شامل شاعران، نمایشنامه‌نویسان، بازیگران و موزیسین‌ها شناخته شد.

پس از این کافه، کم کم در هرکجای شهر می‌شد کافه‌ها را پیدا کرد.

آشنایی مردم انگلستان با قهوه به سال 1637 برمی‌گردد. در این سال یک فرد ترک قهوه را به شهر آکسفورد در جنوب شرقی انگلستان برد. این قهوه به تدریج در بین بسیاری از دانشجویان و استادان این شهر محبوب شد و آنها ” باشگاه قهوه آکسفورد ” را پایه گذاری کردند.

تاریخچه قهوه

اولین کافی شاپ آکسفورد به نام ” Angel ” در سال 1650 بازگشایی شد. دو سال بعد یک فرد یونانی به نام  Pasqua Rosée نخستین کافه را در لندن پایتخت انگلستان بازگشایی کرد.

وی به دلیل اینکه با قهوه ترک آشنایی داشت و همچنین دوستانی در این زمینه داشت یکی از بهترین قهوه‌ها را ارائه می‌داد. قهوه در سال 1660 به بخشی از فرهنگ اجتماعی لندن تبدیل شد.

تاریخچه‌ی قهوه در هلند نسبت به دیگر کشورها متفاوت است.

هلند از سال‌ها پیش در کار تجارت قهوه بوده است و بیشتر از یک نوشیدنی، به عنوان یک کالای تجاری به قهوه نگاه می‌کرده است.

در واقع برای نخستین بار قهوه در قرن هفدهم میلادی از طریق یمن به هلند رسیده است. پس از آن هلند شروع به نهادینه کردن فرهنگ قهوه در مستعمره‌هایش کرده است.

در سال 1699 کشت و پرورش قهوه در جزیره‌ی جاوا آغاز شد و در سال 1711 نخستین دانه‌های قهوه‌ی جاوایی در بازار آمستردام فروخته شد. همچنین افتتاح نخستین کافه‌ها در هلند به دهه‌ی 1660 برمی‌گردد.

در دهه‌ی 1680 هلند قهوه را در اسکاندیناوی معرفی کرد جایی که امروزه به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین قهوه‌ نوش‌های جهان به حساب می‌آید.

تاریخچه قهوه

قهوه در آلمان در سال 1675 معرفی شد و بازگشایی کافه‌ها در این کشور به سال‌های 1679 تا 1680 در شهرهای برمن، هامبورگ و هانوفر برمی‌گردد.

البته مطابق معمول در ابتدا نوشیدن قهوه‌ در آلمان مربوط به طبقه‌ی اشراف زادگان بوده است اما در ابتدای قرن هجدهم مصرف قهوه تقریبا فراگیر شده بود و مردم در خانه‌ها قهوه را تهیه می‌کردند.

در کنار Café de Procope پاریس یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین کافه‌ها در اروپا به نام ” Coffe Baum ” مربوط به شهر لایپزیگ آلمان می‌باشد که در سال 1694 افتتاح شده است.

تاریخچه قهوه در آمریکا نیز به سال 1668 برمی‌گردد و اولین کافه در سال 1696 در شهر نیویورک به نام  ” The King’s Arms ” تاسیس شد.

در قرن هفده و هجده مصرف قهوه در آمریکا بیش از پیش رایج شد و مردم بیشتری برای مصرف قهوه به کافه‌ها رفته یا قهوه را در منزل تهیه می‌کردند.

از میانه‌های قرن 19 به بعد، قهوه به یک کالای تجاری مهم در سراسر دنیا تبدیل شده است که تا امروز نیز این روند ادامه داشته و بسیار بیشتر گسترش نیز یافته است. 

امیدوارم کافه بگ توانسته باشد مطالب مهمی راجب تاریخچه قهوه در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد.

کافه بگ بهترین هارو برای شما آرزومند است.

خرید قهوه سبز

شما خریداران و مصرف کنندگان دانه های قهوه در ایران می توانید دانه مرغوب قهوه را به صورت آنلاین تهیه نمایید. جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر لطفا از طریق کانالهای ارتباطی زیر با ما تماس حاصل بفرمایید.

شماره تماس : 09129770370 محمد مهرسام

اینستاگرام :@mehrsam_coffee

وب سایت : www.coffeebag.ir

آدرس دفتر : خیابان امام ، میدان شورا ، پاساژ ثنا ، طبقه همکف واحد 23

شرکت بازرگانی عقاب سبز مهرسام عرضه کننده انواع دانه قهوه در ایران

خریدی مطمئن ،کیفیت بالا و پشتیبانی حتی بعد از ارسال

قهوه را شرکتی ، ارزان و با ضمانت کیفیت و فروش بخرید

ارسال بار به تمامی نقاط ایران

 

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، برای اطلاع دقیق و لحظه ای قیمت به روز دانه قهوه با ما تماس بگیرید و یا از صفحه قیمت روز قهوه (اینجا) دیدن نمایید، همچنین برای اطلاع کامل و جامع درباره دانه قهوه به صفحه مقالات (اینجا) ما مراجعه فرمایید و با نظرات و پیشنهادات خود مارا در این امر یاری نمایید 

 

درباره ی coffee bag

همچنین ببینید

قهوه سرد

قهوه سرد و ویژگی های جالب درباره این نوشیدنی خوش مزه

قهوه سرد و ویژگی های جالب درباره این نوشیدنی خوش مزه قهوه سرد یا همان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *