خانه / مقالات / خصوصیات وشاخص های دانه قهوه عربیکا

خصوصیات وشاخص های دانه قهوه عربیکا

خصوصیات وشاخص های دانه قهوه عربیکا

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که قهوه عربیکا چه نوع قهوه ای است؟ آیا این قهوه با کلمه عربی ارتباط دارد؟ در مطالب قبلی با شما در مورد دانه قهوه هایی زیادی صحبت کردیم و دانستیم که دانه قهوه هایی زیادی در یک کشور کشت می شود.ما در این مقاله سراغ دانه قهوه عربیکا رفته ایم و شما را به طور کامل با این دانه قهوه آشنا می کنیم.

با کافه بگ همراه باشید.

قهوه عربیکا و مشخصات آن

قهوه عربیکا در منطقه های کوهستانی ودر ارتفاعات که بارندگی در این ناحیه ها زیاد است و در مناطقی که سایه زیاد است بیشتر کشت می شود. درختان این قهوه نسبتا کوچک هستند و تا ارتفاع 9 تا 12 متر رشد می کند،اما گونه های تجاری تا ارتفاع 5 متر هم به خوبی رشد می کند.همین مساله به برداشت بسیار راحت و آسان کمک می کند.

قهوه عربیکا دارای کیفیت بسیار زیادی است و این قهوه را با عنوان خوش مزه ترین قهوه های جهان می دانند.به طور کلی این دانه ها کوچک بوده اند و رنگ بسیار روشنی دارند . این قهوه حدود8 تا 1.4 درصد کافئین دارد. قهوه عربیکا اسیدیته بالاتری نسبت به دانه قهوه روبوستا دارد و نسبت به این دانه ها شیرین تر هستند.

خاستکاه قهوه عربیکا

درخت عربیکا بین کوههای یمن ، اتیوپی و سودان می باشد ولی به طور کلی در کشور برزیل ، جامائیکا ، کلمبیا ، کاستاریکا ،کنیا و گواتمالا به خوبی رشد می کند.

قهوه عربیکا

ویژگی های دانه قهوه عربیکا

قهوه عربیکا عطر و طعم بسیار خوبی دارد.دانه قهوه عربیکا ترشی آن به شدت کم است. این دانه قهوه کافئین پایین تر نسبت به دانه قهوه روبوستا دارد.که درجه کافئین در این دانه ها بین 8 درصد تا 1.4 درصد است.

اسیدیته این دانه قهوه نسبت به بقیه دانه ها کمتر است ، دانه قهوه عربیکا بادی بین 1.2 درصد را دارد.قهوه عربیکا بیضی شکل است.

قند وچربی این دانه قهوه ها نسبت به دانه های روبوستا کمتر می باشد.دانه قهوه های عربیکا در برابر آفات مقاومت کمتری دارند.این دانه قهوه ها نسبت به دانه قهوه های روبوستا گران تر است. در دنیا 75 درصد قهوه های عربیکا و 25 درصد آن را روبوستا تشکیل می دهد.

شکل و ظاهر دانه قهوه عربیکا

دانه قهوه های عربیکا شکلی صاف دارند. به طور کلی وسط این دانه ها خط انحنا شکلی وجود دارد و اگر به این قهوه کمی دقت کنیم می توانیم آن را از روبوستا تشخیص دهیم.

به نظر شما تفاوت انواع قهوه عربیکا ، روبوستا ، لیبریکا ، اکسلسا و کوپی لواک در چیست؟

دانه قهوه های که در یک منطقه کشت می شود وشرایطی که در آن قرار دارد ، برحسب رنگ ، اندازه ، شکل دارای طعم متفاوت هستند.

قابل ذکر است به طور کلی 4 نوع دانه قهوه در جهان تولید می شود که عبارتند از:
قهوه عربیکا
قهوه روبوستا
قهوه لیبریکا
قهوه اکسلسا

قصد داریم در ایرانی کافه به این گونه های مختلف قهوه بپردازیم و توضیحات مختصری راجب این قهوه ها به شما دهیم.

قهوه عربیکا

قهوه روبوستا

این دانه قهوه مثل دیگر دانه قهوه ها که حدود 40درصد قهوه تولیدی در جهان را شامل می شود.درخت این گیاه معمولا در آب وهوای که بارندگی در این نواحی کمتر است و در نور کافی به خوبی رشد می کند و این درخت نسبت به محیطی که در آن قرار دارد بسیار قوی وقدرت زیادی دارد و ارتفاع این درخت به 10 متر هم می رسد.

دانه های این گیاه بسیار کوچک بوده است و بافت نسبتا صافی دارند ، و کیفیت آن از درخت عربیکا کمتر بوده است و کافئین حدود 1.7 تا4 درصد دارد .(شاید دلیل مقاومت آن آب و هوای سختی باشد که در آن رشد می کند.) این قهوه اسیدیته پایینی دارد و مزه آن نسبت به عربیکا تلخ تر است و در قهوه های فوری واسپرسو از آن استفاده می شود.

قهوه لیبریکا

قهوه لیبریکا یکی از دانه قهوه هایی است که بسیار کمیاب بوده است ولی در تاریخ قهوه جایگاه مهمی دارد.

در سال1890 ، بیماری زنگ قهوه بیش از 90 درصد قهوه عربیکا را در این منطقه ازبین برد و این به گونه ای بود که مردم در کشور اندونزی قهوه لیبریکا را جایگزین قهوه عربیکا کرده اند.وبه همین دلیل کشاورزان مجبور شدند ،درخت لیبریکا را برای افزایش قهوه در جهان جایگزین درخت عربیکا کنند.

درخت قهوه لیبریکا تا ارتفاع 20 متری رشد می کند و دانه های این قهوه بزرگتر از دانه قهوه های دیگر است.دانه های این درخت شکلی نامتقارن و نامنظم دارند و عطر وطعم دودی می دهد.

این درختان یعنی درختان لیبریایی در آفریقای غربی و مرکزی از لیبریا اوگاندا است ولی در جزایر آندامان و نیکوبار ، پلی نری فرانسه ،آمریکای مرکزی ، هند غربی و کلمبیا رشد می کند.

قهوه اکسلسا

سال های قبل قهوه اکسلسا یک عضو از خانواده لیبریکا طبقه بندی شده است اما بعضی از مردم به این اعتقاد دارند که دو تفاوت آشکار باهم دارد:
این قهوه 7 درصد از قهوه کل دنیا را شامل می شود و درخت این گیاه بیش از 25 متر ارتفاع دارد. دانه های قهوه این گیاه مثل قهوه لیبریکا بزرگ هستند،وشکل نامتقارن و نامنظم دارد.و عطر و مزه آن دودی است.

قهوه کوپی لواک

این قهوه در اصل قهوه ای است که از مدفوع حیوانی به نام گربه زواد گفته می شود که به عنوان گران ترین و کمیاب ترین قهوه دنیا شناخته می شود.
مناطقی از این کشور اندونزی که زیر کشت قهوه قرار دارد ، این گربه ها چه به صورت اهلی و وحشی در کشت زارهای بزرگ قهوه می گردند و میوه های خوب را برای خوردن انتخاب می کند سپس مدفوع این حیوان جمع آوری می شود و بعد ازشست وشو ، با حرارت بالا بو داده می شود.
خاستگاه این قهوه به کشور اندونزی مخصوصا سوماترا، جاوه وبالی تولید میشود.

قهوه عربیکا

خواص قهوه عربیکا

قهوه عربیکا به دلیل شدت آنتی اکسیدان که دارد خطر ابتلا در سرطان را در انسان کم می کند.
این قهوه خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی است که برای سلامت دهان ودندان مفید است.
این قهوه به کارکرد بهتر مغز کمک می کند و از مبتلا شدن به آلزایمر در انسان کمک می کند.
قهوه عربیکا به زیاد شدن تولید هورمون اندروفین به بدن انسان کمک می کند و با کمک کردن استرس و اضطراب افسردگی را در بدن انسان درمان می کند.
در این قهوه به دلیل آنتی اکسیدان های که در این قهوه وجود دارد رادیکال های را در بدن آزاد می کند و این کار باعث جوان سازی پوست صورت میشود.

در این قهوه به دلیل داشتن کافئین به زیاد شدن متابولیسم بدن کمک می کند و این کار به کم کردن وزن و لاغری کمک می کند.

زیاد بودن کافئین در این قهوه ریزش موی سر را درمان می کند.

این قهوه چون دارای زیادی پتاسیم و کلسیم است به تقویت ناخن ها کمک می کند.

خرید قهوه عربیکا

شما خریداران و مصرف کنندگان دانه های قهوه در ایران می توانید دانه مرغوب قهوه را به صورت آنلاین تهیه نمایید. جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر لطفا از طریق کانالهای ارتباطی زیر با ما تماس حاصل بفرمایید.

شماره تماس : 09129770370 محمد مهرسام

اینستاگرام :@mehrsam_coffee

وب سایت : www.coffeebag.ir

آدرس دفتر : خیابان امام ، میدان شورا ، پاساژ ثنا ، طبقه همکف واحد 23

شرکت بازرگانی عقاب سبز مهرسام عرضه کننده انواع دانه قهوه در ایران

خریدی مطمئن ،کیفیت بالا و پشتیبانی حتی بعد از ارسال

قهوه را شرکتی ، ارزان و با ضمانت کیفیت و فروش بخرید

ارسال بار به تمامی نقاط ایران

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، برای اطلاع دقیق و لحظه ای قیمت به روز دانه قهوه با ما تماس بگیرید و یا از صفحه قیمت روز قهوه (اینجا) دیدن نمایید، همچنین برای اطلاع کامل و جامع درباره دانه قهوه به صفحه مقالات (اینجا) ما مراجعه فرمایید و با نظرات و پیشنهادات خود مارا در این امر یاری نمایید 

درباره ی coffee bag

همچنین ببینید

قهوه سرد

قهوه سرد و ویژگی های جالب درباره این نوشیدنی خوش مزه

قهوه سرد و ویژگی های جالب درباره این نوشیدنی خوش مزه قهوه سرد یا همان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *